دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 شناخت عوامل موثر بر اهرم مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

2  مبانی نظری پژوهش

بخش اول: ساختار مالی و ساختار مالی مطلوب

دراین بخش ابتداء تئوری های مربوط به ساختار مالی (نظریه سنتی، نظریه سود خالص، نظریه مودیلیانی و میلر) و سپس به مطالعه ساختار مطلوب سرمایه و روش­های مختلف تأمین مالی و در نهایت به مطالعه تأمین مالی و ساختار سرمایه می­پردازیم.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2-2-1 : تئوری­های ساختار مالی (سرمایه)

2-2-1-1) نظریه سنتی:

اساس نظریه فوق بر این می باشد که ساختار مطلوب مالی هست و می­توان با بهره گیری از اهرم ارزش شرکت را افزایش داد. در واقع این نظریه پیشنهاد می­کند که شرکت می­تواند هزینه سرمایه خود را از طریق افزایش اندازه بدهی کاهش دهد. اگر چه سرمایه گذاران هزینه سهام عادی را افزایش می­دهند، اما این افزایش توسط منافع حاصل از کاربرد بدهی ارزان­تر خنثی می­گردد؛ در حالی که اهرم بیشتری به کار گرفته می­گردد سرمایه گذاران هزینه سرمایه عادی را افزایش می­دهند تا جایی که این افزایش کاملاً با منافع بدهی ارزان­تر خنثی نمی­گردد نمودار (1-2) نظریه سنتی را نشان می­دهد.

همان گونه که در نمودار نشان داده شده می باشد، هزینه تأمین مالی از طریق سهام عادی() با آهنگ فزاینده­ای نسبت به درج اهرم افزایش می­یابد در حالی که هزینه بدهی () تنها پس از بهره گیری زیاد از اهرم افزیش می­یابد. پس میانگین هزینه سرمایه ( ) کاهش می­یابد.

 

افزایش هزینه تأمین مالی از طریق سهام عادی() بهره گیری از بدهی ارزان­تر را کاملاً خنثی نمی­کند. در نتیجه( ) با بهره گیری معقول از اهرم شروع به کاهش می­کند و پس از حد معینی افزایش() بیش از منافع حاصل از بدهی ارزان­تر می­گردد و( ) شروع به افزایش می­کند.

به تعبیری دیگر می­توان گفت: هزینه بدهی() تا درجه معنی از اهرم کم و بیش ثابت باقی می­ماند اما پس از آن با نرخ افزاینده رشد می­کند. هزینه حقوق صاحبان سهام() تا درجه معینی از اهرم کم وبیش ثابت مانده یا فقط به تدریج اضافه می­گردد اما از آن پس به شدت رشد می­کند.

متوسط هزینه سرمایه ( ) به تبعیت از رفتار­های () و ():

  • تا نقطه معینی کاهش می­یابد.
  • ازآن پس با افزایش متوسطی در اهرم کم و بیش بدون تغییر می­ماند.
  • بعد از نقطه­ای معین رشد می­کند.

پس نظریه سنتی معتقد می باشد که هزینه سرمایه به ساختار مالی شرکت وابسته می باشد و هر شرکت ساختار مطلوب مالی­ای دارد که هزینه سرمایه را حداقل می­سازد. در ساختار بهینه مالی نقطه X هزینه نهایی واقعی بدهی و حقوق صاحبان سهام برابر می­گردد. قبل از نقطه بهینه، هزینه نهایی واقعی بدهی کمتر از هزینه نهایی واقعی حقوق صاحبان سهام می باشد. بعد از نقطه بهینه، هزینه نهایی واقعی بدهی بیشتر از هزینه نهایی واقعی حقوق صاحبان سهام خواهد بود.

طرف داران نظریه سنتی دو استدلال برای پشتی بانی از تئوری خود آورده­اند:

  • سرمایه گذاران از ریسک مالی ایجاد شده بوسیله اهرم مالی در­حد متوسط خوششان می­آید، با این تفاصیل زمانی که بدهی خیلی زیاد گردد، متوجه ریسک می­شوند اگر چنین باشد سرمایه­گذاران در حد متوسط بدهی، نرخ بازده کمتر از حدی که می­بایست داشته باشند را قبول می­کنند. البته این استدلال بسیار ساده لوحانه می باشد زیرا در بازار سرمایه اطلاعات مربوط به شرکت­ها به آسانی قابل دسترسی می باشد و همچنین سرمایه­گذاران افراد منطقی هستند و به هیچ­وجه ریسک نمی­کنند و از ریسک بالاتر انتظار بازده بیشتری دارند.
  • استدلال دوم این می باشد که این منطق را در بازار سرمایه کاملاً قبول می کنیم، اما بازار واقعی ناقص می باشد. این نقص موجب می­گردد که سهام اهرمی به قیمت بالاتری نسبت به قیمت آن در بازار سرمایه ناقص معامله گردد. با فرض اینکه شرکت­ها می­توانند بسیار ارزان­تر از اشخاص قرض بگیرند و در این صورت افراد بتوانند به جای قرض گرفتن اقدام به خرید سهام شرکت نموده و از این طریق آنها بوسیله شرکت به قیمت پایین تر قرض بگیرند.

این افراد هچنین استدلال می­کنند که در قرض گرفتن صرفه جویی در اندازه هست. اگر افراد تک تک قرض بگیرند، هزینه­های آنها پایین می آیدپس راضی هستند بازده کمتری بدست آورند. اما این امر ممکن می باشد موجب نارضایتی گردد و موجب گردد که افراد خود به صنعت وارد شوند و به صورت یک شرکت اقدام کنند دیگر در زمان حاضر یک مشتری ناراضی برای انواع متفاوت اهرم مالی وجود ندارد و کسی قبول نمی کند از بازده خود چشم پوشی کند (مرمرچی، 1387).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش:

امروزه شرکت­های موفق، شرکت­هایی هستند که با شناسایی عوامل موثر بر ساختار مالی مطلوب و بهینه، وجوه مالی مورد نیاز خود را از منابع صحیح تامین مالی نموده، به طوری که هزینه سرمایه شرکت به حداقل و ثروت سهامداران به حداکثر برسد. هدف اصلی (کلی) این پژوهش عبارت می باشد از:

شناخت عوامل موثر بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

و اهداف فرعی (ویژه) این پژوهش عبارتند از:

1) شناخت تأثیر دارایی­های وثیقه­ای  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

سایت منبع

2) شناخت تأثیر سودآوری  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

3) شناخت تأثیر نرخ موثر مالیات  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

4) شناخت تأثیر سپرمالیاتی غیربدهی  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

5) شناخت تأثیر اندازه شرکت  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

6) شناخت تأثیر نرخ رشد  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

7) شناخت تأثیر تعداد شرکتهای تابعه  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

8) شناخت تأثیر شاخص صنعت  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : شناخت عوامل موثر بر اهرم مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران  با فرمت ورد

دسته‌ها: پایان نامه