دانلود پایان نامه

و در برخي از كشورهاي آسيايي رشد اينترنت در حد بالايي است كه نشان مي‌دهد ايران نيز مي‌تواند در اين زمينه گام‌هاي سريع‌تري بردارد.
از جمله اين كشورها مي‌توان به كره جنوبي اشاره كرد كه طي ‪ ۶‬سال ضريب نفوذ اينترنت خود را صددرصد افزايش داده است. پويا گفت: ‪ ۷۷/۸‬درصد كاربران اينترنت در دنيا در ‪ ۲۰‬كشور جهان هستند كه نخستين كشور در بين اين ‪ ۲۰‬كشور آمريكا و آخرين آن مالزي است.
اینترنت در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای خاور میانه
طبق بررسیهای آماری سایت InternetWorldStats.com در دسامبر 2007 در خاور میانه ،ایران با جمعیتی در حدود 65 میلیون نفر دارای 18 میلیون کاربر اینترنت است.یعنی 27.5 درصد از جمعیت کل کشور دارای دسترسی به اینترنت هستند در حالی که در مقایسه با دسامبر سال 2000 که ایران تنها 250،000 کاربر اینترنت داشته، در طی این 7 سال 7,100.0 % پیشرفت داشته است.
با این وجود اگر به جدولی که در ادامه مطلب آورده ام دقت کنید ایران دارای مقام پنجم از نظر ضریب نفوذ اینترنت در مقایسه با جمعیت کشور در خاور میانه است.

 به عبارتی کشورهای اسراییل،امارات متحده عربی،کویت و قطر به ترتیب در مقام های اول تا چهارم از نظر ضریب نفوذ اینترنت در مقایسه با جمعیت کشورشان در خاورمیانه هستند.

در نمودار زیر هم میتوانید 20 کشور برتر جهان از نظر استفاده از اینترنت را مشاهده کنید.

 آمار استفاده از اینترنت در خاورمیانه
وضعیت کاربران اینترنت درخاورمیانه به تفکیک کشور
کشور
جمعیت ) تا2005 (
میزان کاربران درسال2000
کاربران اینترنت
ضریب نفوذ
بحرین
707,357
40,000
152,700
21.6 %
ایران
68,458,680
250,000
11,260,000
16.6 %
عراق
26,095,283
12,500
36,000
0.1 %
اسرائیل
6,986,639
1,270,000
3,200,000
45.8 %
اردن
5,788,340
127,300
600,000
10.4 %
کویت
2,530,012
150,000
600,000
23.7 %
لبنان
4,461,995
300,000
600,000
13.4 %
عمان
2,396,545
90,000
245,000
10.2 %
فلسطین
3,997,861
35,000
160,000
4.0 %
قطر
768,464
30,000
165,000
21.5 %
عربستان
23,130,024
200,000
2,540,000
11.0 %
سوریه
18,586,743
30,000
800,000
4.3 %
امارات متحده عربی
3,750,054
735,000
1,384.800
36.9 %
یمن
19,600,009
15,000
180,000
0.9 %

 
  برای دیدن گزارش جامع به سایت وزارت اطلاعات وفناوری اطلاعات مراجعه کنید.

آماراستفاده ازاینترنت درآمریکا
افزايش ميزان استفاده از كامپيوتر و اينترنت نگراني‌هاي ناشي از دزدي هويت و اطلاعات و ساير سو استفاده‌هاي آن‌لاين را افزايش داده است.
طبق گزارش دفتر آمارگيري آمريكا، در سال 2003 حدود 55 درصد خانواده‌هاي آمريكايي به اينترنت دست‌رسي داشته‌اند. اين آمار نسبت به سال 1997 سه برابر افزايش يافته است.
مصرف اينترنت به منظور آموزش در ميان دانش‌آموزان افزايش چشم‌گيري داشته است. آمار نشان مي‌دهد بزرگ‌سالاني كه تحصيلات دانشگاهي نداشته‌اند كم‌ترين ميزان استفاده از اينترنت را به خود اختصاص داده‌اند.
نوجوانان از كامپيوترهاي خانگي خود براي بازي‌هاي كامپيوتري و همچنين انجام تكاليف مدرسه‌شان استفاده مي‌كنند. در حالي كه بزرگسالان بيش‌تر براي استفاده از پست الكترونيكي، جست‌وجوي اطلاعات درباره‌ي محصولات و خدمات، خواندن اخبار و همچنين اطلاعات ورزشي به كامپيوترهاي‌ خود مراجعه مي‌كنند.
Greg Stuart، رييس و مدير عامل بنياد تبليغات اينترنتي آمريكا مي‌گويد: نفوذ اينترنت در خانواده‌ها بسيار شگفت‌انگيز بوده است. شايان گفتن است كه فعاليت‌هاي تبليغاتي اين بنياد به افزايش سود شركت‌هاي آن‌لاين كمك مي‌كند.
طبق گزارش Pew و ‌بنياد اينترنتي American Life Project كه امسال منتشر شده است ميزان استفاده از اينترنت در ميان بزرگ‌سالان در آمريكا به 68درصد رسيده كه ميزان آن در سال گذشته 63درصد بوده است. در اين گزارش آمده است كه 22 درصد از آمريكايي‌ها به هيچ عنوان از اينترنت استفاده نمي‌كنند.
Susannah Fox، خبرنگار Pew مي‌گويد: سن اشخاص و آموزش، دو عامل بسيار مهم در استفاده از اينترنت هستند. جوان‌تر‌ها اشتياق بسيار زيادتري براي استفاده از اينترنت دارند، در حالي كه اين آمار براي افراد بالاي 70 سال بسيار پايين است.
Stuart با بيان اين نكته كه شركت‌هاي تبليغات اينترنتي با افزايش استفاده از اينترنت سود فراواني به دست آورده‌اند، پيش‌بيني كرد كه ميزان اين سود به12 ميليارد دلار يعني دو برابر مقدار سود اين شركت‌ها در پنج سال پيش برسد.
با افزايش دسترس‌پذيري اينترنت، استفاده كنندگان بايد مراقبت بيش‌تري در برابر سارقان اطلاعات اينترنتي كه شريك اطلاعات مصرف‌كنندگان مي‌شوند، داشته باشند. هم‌گام با رشد استفاده از اينترنت آمار دزدي‌هاي اينترنتي، هك، دستبرد اطلاعات و هويت افزايش يافته است. اين آمار متخصصان امنيت اطلاعات و شبكه را هر روز بيش‌ از پيش براي به وجود آوردن امكانات امنيتي در كامپيوترها و شبكه‌ها درگير كرده است.

ایران چندکاربراینترنتی دارد؟
سرشماری کاربران اینترنت و ارایه آماری دقیق در این زمینه از جمله مواردی است که تا امروز در کشور مورد توجه جدی و مناسب واقع نشده و این در حالی است که با توجه به نفوذ روزافزون اینترنت در زندگی مردم این سرشماری می‌تواند با ارائه‌ تصویری مناسب از میزان و حوزه‌های نفوذ اینترنت در کشور، بستر مناسبی برای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در این حوزه را ایجاد کند.
به عقیده کارشناسان، ارایه آماری دقیق از کاربران اینترنتی کشور علاوه بر آنکه در تعیین جایگاه واقعی کشور نسبت به سایر کشورهای منطقه و جهان بسیار موثر خواهد بود، با توجه به اهمیت شاخص ضریب نفوذ اینترنت و همچنین فقدان اطلاعات کافی در این زمینه برای محاسبه شاخص‌های بین‌المللی هم بسیار ضروری است.
به گزارش خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرشماری کاربران اینترنت کشور یکی از اقدامات اخیر شرکت فن‌آوری اطلاعات با همکاری مرکز آمار ایران است که به گفته مسوولان، با هدف تحقق اهداف مرکز توسعه و مدیریت اینترنت (متما) انجام می‌شود که یکی از آن‌ها نیز طرح تعیین ضریب نفوذ اینترنت کشور به‌عنوان اولین اقدام عملی در تعیین شاخص‌های فن‌آوری اطلاعات کشور است.
به گفته کارشناسان سرشماری کاربران اینترنت، از ابتدای راه‌اندازی این فن‌آوری، در کشورهای پیشرفته به‌صورت جدی و علمی انجام شده و گزارش آن نیز هر سال منتشر می‌شود اما از آنجا که پدیده اینترنت در حال حاضر به یک الزام مبدل شده ‌است، کشورها یا باید برای فراگیر کردن عمومی آن تلاش کنند یا اینکه با حرکاتی کند درصدد بهره جستن از درصد ناچیزی از مزایای آن باشند.
با توجه به اینکه وجود آمار دقیق از کاربران اینترنتی در کشور برای حرکت در مسیر توسعه ضروری است، به نظر می‌رسد این اقدام شرکت فن‌آوری اطلاعات با همکاری مرکز آمار ایران نیز با توجه به اهداف اعلام شده و در راستای تحقق این امر باشد.
به عقیده تحلیلگران برای مشخص شدن ضریب نفوذ اینترنت در هر کشور باید تعریف دقیقی از یک کاربر اینترنت ارایه شود و همچنین باید تقسیم‌بندی درستی از کاربران، به‌عنوان کاربران مبتدی تا حرفه‌یی نیز صورت بپذیرد که مثلا در این زمینه، در اغلب آمارگیری‌ها درباره ضریب نفوذ اینترنت در جهان، از اقدامات میدانی کمک گرفته می‌شود؛ به این معنی که تعداد قابل توجهی از افراد از قشرهای مختلف، درآمدهای متفاوت و غیره به طور مستقیم مورد پرسش قرار می‌گیرند تا با جمع‌آوری اطلاعات بتوان ضریب نفوذ اینترنت را بااحتمال دقیق‌تری به دست آورد.
به گفته دست‌اندرکاران اجرایی طرح سرشماری کاربران اینترنت در کشور، استانداردهای بین‌المللی‌ای برای تعریف کاربران اینترنت وجود دارد که با استعلام رسمی و پاسخ‌هایی که دریافت کرده‌اند این واژه را این‌طور تعریف کرده‌اند:” کسی که در یک سال گذشته به عنوان مثال از ابتدای سال 87 به هر نحو و روش و با هر مدتی (مانند DailuP، تلفن همراه، استفاده از رایانه‌های محل کار، دانشگاه و غیره) به اینترنت وصل شده و از خدمات آن استفاده کرده باشد” در نتیجه در این طرح، کاربر اینترنت فردی است که طی 12 ماه گذشته در داخل کشور با اتصال به شبکه اینترنت از یکی از خدمات اینترنتی استفاده کرده باشد.
 اما از آنجا که به عقیده کارشناسان مشخص شدن میزان ایجاد ترافیک توسط کابران در زمان‌های مختلف، می‌تواند در کیفیت و کمیت اینترنت کشور بسیار مفید باشد و این در حالی است که هم اکنون، برآورد دقیقی در این‌باره وجود ندارد، باید برنامه‌ریزان و طراحان شبکه کشور بیش از پیش با عادات ترافیکی کاربران آشنا شوند، در این سرشماری نیز سعی شده‌ است با پرسش‌هایی متنوع به این موارد توجه شود.
در پرسشنامه طرح آمارگیری از کاربران اینترنتی، علاوه بر مشخصات جغرافیایی محل سکونت کاربر، شاخص‌هایی چون وضعیت سواد و مدرک تحصیلی، وضعیت اشتغال و نوع شغل در بخش مشخصات عمومی کاربر و نیز محل دسترسی به اینترنت، تناوب دسترسی افراد به اینترنت در 12 ماه گذشته، متوسط تعداد دفعات استفاده از اینترنت در دوره‌های موردنظر، متوسط مدت زمان استفاده از اینترنت در هر دفعه، هزینه‌های احتمالی استفاده از اینترنت، متوسط پرداختی برای استفاده از اینترنت در 12 ماه گذشته، نوع استفاده (دریافت و ارایه اطلاعات، پست‌الکترونیکی، خدمات دولتی، بانکداری، کسب‌وکار و آموزش اینترنتی، سرگرمی) و میزان رضایت از خدمات اینترنت،‌ نحوه دسترسی به اینترنت در محل سکونت (Dialup,wirless,ADSL) هم در بخش اطلاعات کاربران اینترنت و نیز وضعیت خانوار از نظر در اختیار داشتن رایانه و تلفن مورد توجه قرار گرفته ‌است.
آنچه در انجام این طرح‌ مهم به نظر می‌رسد نحوه اجرا و هماهنگی آن، با اهداف مدنظر است که به عقیده برخی کارشناسان، طرح سرشماری از کاربران اینترنت که با اختصاص سرمایه میلیونی از سوی شرکت فن‌آوری اطلاعات و با همکاری مرکز آمار ایران در حال اجراست، در این حوزه با مشکلات و چالش‌هایی همراه است.
اما طرح سرشماری با انتقادهایی هم روبه‌روست؛ برخی تحلیلگران معتقدند در شرایطی که کیفیت و سرعت اینترنت در ایران هم‌چنان با چالش مواجه است، بهتر است به جای پرداختن به پروژه‌هایی مانند سرشماری، تلاش و صرف هزینه ویژه‌ای برروی ارتقاء کیفیت اینترنت در کشور انجام شود.
برخی پژوهشگران حوزه IT هم ‌بر این عقیده‌اند از آنجا که اکثر کاربران کشور از طریق روش Dailup به اینترنت وصل می‌شوند؛ بنابراین نمی‌توان به آمار ارایه شده از نتایج این طرح اتکا کرد؛ چرا که در حال حاضر اتصال به اینترنت از طریق Dailup در اکثر کشورهای جهان منسوخ شده است و آن‌ها رو به خدمات پیشرفته و پرسرعتی مثل ADSL، WIMAX و … آورده‌اند.
همچنین این آمارگیری از امکان مقایسه ایران با سایر کشورها جلوگیری می‌کند؛ زیرا اگر در کشوری 97 درصد کاربران، از طریق ADSL به اینترنت وصل باشند در ایران این رقم به کمتر از 50 درصد می‌رسد، ضمن اینکه حتی در داخل کشور نیز افراد مختلف، از نظر دسترسی و سرعت اینترنت قابل قیاس با یکدیگر نیستند.
از سوی دیگر به گفته عضو کمیته راهبردی تهیه سند راهبردی فن‌آوری اطلاعات کشور، طبق آخرین آمار تا پایان شهریورماه سال جاری، متوسط استفاده از اینترنت 12‌هزارو 734 مگابیت بر ثانیه پهنای باند مصرفی اینترنت در کشور است که نسبت به چهار سال پیش حدود 3 برابر شده است.
درباره‌ آمار متوسط استفاده از اینترنت و تعداد کاربران در ایران تعداد کاربرا

دسته بندی : No category

دیدگاهتان را بنویسید