دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 شناخت عوامل موثر بر اهرم مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

تأمین مالی میان مدت:

مقصود از بدهی میان مدت، بدهی­هایی می باشد که سر­رسید آن بیش از یک سال و کمتراز پنج سال می­باشد، هر وامی کمتر از یک سال جزو بدهی های جاری در ترازنامه منعکس می­گردد، و هر بدهی با سر رسید بیشتر از پنج سال در بدهی­های بلند مدت نشان داده می­گردد. البته معمول این می باشد که کلیه بدهی­های بیش از یک سال یه عنوان بدهی بلند مدت در ترازنامه درج گردد، و سرفصل خالص برای بدهی­های میان مدت اختصاص نمی­یابد. تأمین­مالی میان مدت علاوه بر وام­های میان مدت، خرید نسیه ماشین آلات و تاسیسات و اجاره را نیز شامل می­گردد، پس تأمین­مالی میان مدت عبارت می باشد از:

الف) وام های میان مدت

ب) خرید نسیه ماشین­آلات و تاسیسات

ج ) تأمین مالی از طریق اجاره

3) تأمین مالی بلند مدت:

تأمین مالی بلندمدت به سه دسته تقسیم می­گردد: سهام عادی، اوراق قرضه و سهام ممتاز

1-3) سهام عادی:

سهام عادی بخشی از سرمایه شرکت سهامی می باشد که مشخص کننده اندازه مشارکت، تعهدات، منافع و حقوق صاحب آن در شرکت می­باشد. مالکان شرکت سهامی، سهامداران آن نامیده می­شوند. مسئولیت سهامداران محدود به سهام آنها می باشد و پس شخصاً مسئول بدهی­های شرکت نمی­باشند. سهامداران شرکت با رأی خود هیئت مدیره را تعیین می­کنند. هیئت مدیره شرکت نیز کارکنان شرکت را انتخاب می­کنند. معمولاً به دلیل اینکه بسیاری از سهامداران جزء در مجامع عمومی حاضر نمی­شوند، قبل از تشکیل مجمع عمومی، بعضی مدیران برای سهامداران وکالاتنامه حق رأی ارسال می­کنند و از آنها می­خواهند حق سهم خود را به مدیریت بسپارند. به همین دلیل، کنترل مؤثر شرکت می­تواند با کمتر از 50% مالکت سهام عادی نیز تحقق یابد. (مدیرت مالی جلد دوم احمد مدرس صفحه 230)

2-3) اوراق قرضه:

راه دیگر تأمین مالی بلند مدت خارج از مؤسسه، صدور اوراق قرضه می­باشد. سرمایه­گذاران در اوراق قرضه می­توانند از یک جریان منظم بازده سرمایه گذاری، از اطمینان خاطر نسبتاً بالایی نیز برخوردار شوند. اما، دارندگان اوراق قرضه سهمی در سودهای استثنایی واحد انتفاعی ندارند و از حق رأی در مجامع نیز محروم می­باشند. اوراق قرضه از لحاظ سرمایه گذاران جاذبه دارد که مایلند از شانس سود­آوری پیش روی حصول اطمینان از جریان منظم درآمد صرف نظر کنند. (مدیرت مالی جلد دوم سازمان حسابرسی صفحه 42)

3-3) سهام ممتاز:

سایت منبع

سهام ممتاز سهامی می باشد که نسبت به سایر انواع سهام دارای امتیازاتی باشد. امتیازات مزبور معمولاً شامل مشخص بودن سود سهام، اولویت در دریافت سود سهام، اولویت در دریافت مبلغ اسمی در زمان انحلال و در بعضی مواقع داشتن حق رأی بیشتر[1] می باشد. سهام ممتاز معمولاً زمانی منتشر می­گردد که هزینه سهام عادی بالا باشد. بهترین زمان انتشار سهام ممتاز وقتی می باشد که درجه اهرم مالی خیلی بالا بوده، یا انتشار سهام عادی از نظر کنترل شرکت، برای مالکان مشکل ساز باشد. در تأمین سرمایه، سهام ممتاز بسیار گرانتر از اوراق قرضه می باشد زیرا سود سهام ممتاز، از نظر مالیاتی کاهنده نمی­یاشد. (مدیریت مالی جلد دوم احمد مدرس صفحه 226)

[1] ) در بعضی از کشور ها ، سهام ممتاز فاقد حق رأی می باشد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش:

امروزه شرکت­های موفق، شرکت­هایی هستند که با شناسایی عوامل موثر بر ساختار مالی مطلوب و بهینه، وجوه مالی مورد نیاز خود را از منابع صحیح تامین مالی نموده، به طوری که هزینه سرمایه شرکت به حداقل و ثروت سهامداران به حداکثر برسد. هدف اصلی (کلی) این پژوهش عبارت می باشد از:

شناخت عوامل موثر بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

و اهداف فرعی (ویژه) این پژوهش عبارتند از:

1) شناخت تأثیر دارایی­های وثیقه­ای  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

2) شناخت تأثیر سودآوری  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

3) شناخت تأثیر نرخ موثر مالیات  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

4) شناخت تأثیر سپرمالیاتی غیربدهی  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

5) شناخت تأثیر اندازه شرکت  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

6) شناخت تأثیر نرخ رشد  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

7) شناخت تأثیر تعداد شرکتهای تابعه  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

8) شناخت تأثیر شاخص صنعت  بر اهرم مالی شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : شناخت عوامل موثر بر اهرم مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران  با فرمت ورد

دسته‌ها: پایان نامه