دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 شناسایی عوامل موثر بر شیفتگی به برند مورد مطالعه برند آدیداس

قسمتی از متن پایان نامه :

تعریف برند

در تعریف برند توافق نظر کلی وجود ندارد، آکر[1] به شخصیت برند تصریح دارد، کلر[2] تصویرسازی برند و بری[3] مفهوم برند را مورد توجه قرار می‌دهد. با وجود تمامی این تفاوت‌ها می‌توان شباهت‌هایی را در ادبیات این مفهوم نظاره نمود.

مطابق تعریف شرکت اینتربرند[4]، برند عبارت‌می باشد از: مجموعه‌ای از عناصر ملموس و غیرملموس که در یک نام تجاری در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا برای شرکت اعتبار و برتری ایجاد نموده و ارزش بیشتری را برای مشتریان خلق نمایند.

برند مفهومی بیش از یک محصول یا خدمت می باشد. امروزه بسیاری از کامپیوترها، خودروها، کفش‌ها، حساب‌های بانکی و … تفاوت چندانی با هم ندارند، اما این برندها هستند که فرق‌های اساسی را در بسیاری از این صنایع و بازارها ایجاد می‌نمایند. این تفاوت‌ها تا آنجا پیش می‌رود که امروزه بسیاری از رهبران بازار به برند خود به دید یک مزیت رقابتی می‌نگرند (محمدیان و رونقی، 13:1389).

در واقع می‌توان گفت برند یک محصول فیزیکی و محسوس نیست بلکه یک دارایی نامحسوس می باشد که در طول زمان با گسترش و ارتقاء آن، شرکت می‌تواند دارایی‌های باارزش بسیاری را عاید خود کند و در میان سایر رقبا متمایز گردد. در حقیقت برند محصولات و خدمات یک فروشنده را معرفی می‌نماید، مشتریان بواسطه برند می‌توانند کالاها و خدمات مورد نظر خود را به راحتی شناسایی نمایند زیرا که برای مصرف‌کننده برند به منزله شاخص‌های اطلاعاتی محصول (خدمت) می باشد(محمدیان و رونقی، 13:1389).

تعریف انجمن بازاریابی آمریکا (2005)، از برند عبارت‌می باشد از: اسم، واژه، علامت، طرح و یا ترکیبی از آن‌ها که برای شناسایی محصولات و خدمات فروشنده و یا گروهی از فروشندگان به کار می‌رود و در محیط رقابتی نسبت به رقبا فرق ایجاد می کند(کاتلر و آرمسترانگ ، 1999:352). در تعریفی دیگر از برند می‌توان گفت نام و یا نمادی می باشد که با هدف فروش محصولات و خدمات به‌کاربرده می گردد. همچنین گراندر و لویدر سال 1955 یکی از بهترین تعاریف از برند را ارائه‌دادند و بر این اساس نام تجاری (برند) نمادی پیچیده می باشد که دامنه متنوعی از ایده‌ها و ویژگی‌ها را دربرمی‌گیرد. برند نه تنها با بهره گیری از آهنگ خود (و معنی و مفهوم لغوی) بلکه مهم‌تر از آن با بهره گیری از هر عاملی که در طول زمان به‌نحوی با آن در آمیخته و در جامعه به صورت هویتی اجتماعی و شناخته‌شده نمودیافته، با مشتری سخن می‌گوید(بحطایی و درگی، 1385: 14-13).

برای یک مشتری بالقوه، برند یک راهنمای مهم می باشد. برند نظیر پول معامله را تسهیل می کند. مشتریان در روبرو شدن با مجموعه‌ای از محصولات بی‌زبان یا محصولاتی که به سختی می گردد چیزی از آنها خواند و نمی‌توان کارکردشان را در یک نگاه گذرا سنجید،سردرگم می شوند. برندها و قیمت‌ها، کار محصولات را از نظر درک آنها و از بین‌بردن بلاتکلیفی، راحت‌تر می کند. قیمت یک محصول ارزش پولی آن را می‌سنجد در حالی که برند محصول را می‌شناساند و جنبه‌های متمایزش را عیان می کند.

در حقیقت برند آن چیزی می باشد که در ذهن مشتری می باشد. در این حالت برند تمامی اطلاعات و توصیفات و ارزیابی‌ها را دربرمی‌گیرد. منابع و سطوح مختلف دانش مانند آگاهی، شاخص‌ها، مزایا، تصویر، افکار، احساسات، توجه‌ها و تجارب می‌توانند با برند مرتبط باشند و درک لازم را در مشتری ایجاد نمایند. برند در حقیقت ضمانت و اعتباری برای محصول و یا خدمت می باشد و به مشتری اجازه می‌دهد تا محصول را به گونه کامل شناساییو برای آن ارزش‌افزوده ایجاد نماید.

یک برند موفق نه تنها نقطه‌اتکای منحصربه‌فردی برای فرق نسبت به رقباست، بلکه برای بازار هدف خود، ارزش‌افزوده ایجاد می کند. این ارزش‌افزوده به شرکت اجازه می‌دهد که در کنار افزایش سود خود، ارزش سهام سهامداران را نیز فزونی بخشد. در واقع برندها از سه طریق اهداف خود را حاصل می‌کنند: نخست، از طریق اثرگذاری بر انتخاب مشتریان (ایجاد تجربه اولین مصرف)، دوم از طریق ایجاد تعهدی نانوشته با مصرف‌کنندگان مبنی بر ثبات و تکرارپذیری تجربه حاصل از مصرف کالا یا خدمات (ثبات و بهبود نحوه ارضای نیاز) و سوم، از طریق متمایز کردن کالاها و خدمات نسبت به سایر محصولات رقیب.

در بازارهای رقابتی آینده، برندها حق انتخاب بیشتری برای مشتریان ایجاد خواهند نمود. همچنین کارکنان شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران، صاحبان سهام و سایر عوامل ذینفع در سازمان‌ها نیز از برندها به‌عنوان ابزارهای راهبردی بهره خواهند برد. بعلاوه با گسترش اینترنت و خرید از راه دور ، برندها به عنوان عاملی جهت کاهش مخاطرات خرید اقدام‌کرده و معرف محصولات و خدمات جدید به مشتریان هستند. مهم‌ترین تأثیر برندها در آینده در ارتباط با جهانی‌شدن اقتصاد معرفی می گردد. برندها اجازه می‌دهند تا شرکت‌ها، مرزهای جغرافیایی را در نوردیده و وارد بازارهای جهانی شوند، دیگر مهم نیست که یک کالا در کجا تولید می گردد، بلکه نکته مهم این‌می باشد که چه برندی را با خود حمل‌ می کند(یسعویی،حسین پور، 1389).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[1]– Aaker

[2]– Keller

سایت منبع

[3]– Berry

[4] – InterBrand

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

این پژوهش شامل اهداف نظری و اهداف کاربردی به تبیین زیر می‌باشد :

1-3-1- هدف نظری

شناسایی عوامل موثر بر شیفتگی به برند در مصرف‌کنندگان برند آدیداس[1]

2-3-1- هدف کاربردی

کمک به تولیدکننده پوشاک ایرانی برای ارتقای جایگاه برند خود در بازار بسیار رقابتی و شیفته‌کردن هر چه بیشتر مصرف‌کننده به تولیدات پوشاک ایرانی.

[1] – adidas

شناسایی عوامل موثر بر شیفتگی به برند (مورد مطالعه برند آدیداس)

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  شناسایی عوامل موثر بر شیفتگی به برند مورد مطالعه برند آدیداس با فرمت ورد

دسته‌ها: پایان نامه