دانلود پایان نامه

 مطالعه ارتباط بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزینه سرمایه در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

1-3- اهمیت پژوهش

ورشکستگی و رسوایی‌های شرکت‌‌‌هایی زیرا انرون و ورلدکام نیاز به ایجاد سیستم‌های راهبری مناسب شرکت‌ها را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل در همه کشورها مطرح نمود، اما این شکست‌ها محرک اصلی ایجاد قوانین حاکمیت شرکتی نبود. بعضی رسوایی‌ها که به دهه ۱۹۸۰ (مانند ماکسول و پلی پک) و حتی دهه ۱۹۶۰ (فروپاشی پن‌استیشن) برمی‌گردد، نیاز به چارچوبی اختیاری یا اجباری جهت بهره گیری به‌عنوان رهنمودهای حاکمیت شرکتی را پررنگ‌تر نمود. درواقع علت های اصلی این امر از ضرورت بازگرداندن اعتماد سرمایه‌گذاران به فعالیت‌‌های تجاری از طریق شفافیت‌، پاسخگویی‌، انصاف و مسئولیت‌پذیری ناشی می گردد؛ اما رویه‌های حاکمیت شرکتی بین کشورهای مختلف یکسان نیست و هر کشور متناسب با عواملی زیرا سیستم‌های مالی و قانونی، ساختار مالکیت شرکتی، فرهنگ و وضعیت اقتصادی اشخاص و سرمایه‌گذاران رویه‌های حاکمیت شرکتی منحصربه‌فرد خود رادار می باشد (مارلین، ۲۰۰۸).

در طول سالیان گذشته، توجه رو به رشدی به اهمیت ویژگی‌های مختلف حاکمیت شرکتی به‌عنوان مکانیزم نظارتی به‌مقصود کنترل اختیار مدیران اعم از گزارشگری مالی اختیاری آن‌ها شده می باشد. بیشتر سرمایه‌گذاران و تدوین‌کنندگان قوانین اعتقاد دارند که بعضی از ویژگی‌های حاکمیت شرکتی (مانند وجود اعضای غیرموظف در ترکیب هیئت‌مدیره) به حفظ منافع سهامداران کمک نموده و هرگونه تضاد منافع بین آن‌ها و مدیریت را کاهش می‌دهند (معین‌الدین و دهقان، 1391).

هدف حاکمیت شرکتی، افزایش ضریب اطمینان فعالیت‌های شرکت و سیاست‌های مدیریت در راستای منافع سهام‌داران به‌گونه مشخص و به‌طورکلی، تمامی ذینفعان می باشد. پس، می‌توان انتظار داشت که بین حاکمیت شرکتی و عملکرد آن‌ها ارتباط معنی‌داری وجود داشته باشد (رجبی و گنجی،1389). تحقیقات متعددی درمورد تأثیر حاکمیت شرکتی بر بهبود عملکرد و ارزش‌گذاری آن توسط سرمایه‌گذاران انجام شده می باشد که نشان‌دهنده توجه عمیق به موضوع حاکمیت شرکتی و سازوکارهای آن می باشد.

مفهوم هزینه سرمایه ‌بر این فرض مبتنی می باشد که هدف یک شرکت عبارت می باشد از به حداکثر رسانیدن ثروت سهامداران. هریک از گروه‌های سرمایه‌گذار، مثلاً دارندگان اوراق قرضه، سهام ممتاز و سهام عادی، خواهان میزانی از نرخ بازدهی هستند که درخور ریسک مربوط به آن باشد. هزینه سرمایه عبارت می باشد از حداقل نرخ بازدهی که شرکت بایستی به دست آورد تا بازده موردنظر سرمایه‌گذاران در شرکت تأمین گردد (جهانخانی و پارسائیان، 1385).

در اهمیت حاکمیت شرکتی برای موفقیت شرکت‌ها و رفاه اجتماعی شکی نیست. این موضوع با در نظر داشتن رخدادهای اخیر اهمیت بیشتری یافته می باشد. ورشکستگی شرکت‌های بزرگ از قبیل انرون، وردکام و … موجب شده بیش‌ازپیش بر ضرورت ارتقاء و اصلاح حاکمیت شرکتی در سطح بین­المللی تأکید گردد. به دنبال این ورشکستگی­ها، کشورها به‌سرعت واکنش بازدارنده نشان دادند و در آمریکا لایحه سربینز-آکسلی در ژولای 2002 تصویب و از سال 2004 لازم­ اجرا گردید (گرانت و ویسکونتی، 2006).

به‌طورکلی مسیرهایی که حاکمیت شرکتی می­تواند از طریق آن بر رشد و توسعه اقتصادی اثرگذار باشد عبارت‌اند از:

1- وجود حاکمیت شرکتی به نفع همه ذینفعان شرکت (شامل سرمایه­گذاران، اعتباردهندگان، اعضای هیئت‌مدیره، مدیریت و کارکنان) و همچنین منابع گوناگون و بخش‌های مختلف اقتصادی می باشد. هدف حاکمیت شرکتی مطلوب، حل مشکل تضاد منافع، برقراری کنترل­ها و اخلاق حرفه­ای و تشویق به شفافیت به نفع اشخاص ذینفع در شرکت می باشد. همچنین حاکمیت شرکتی مطلوب، کارایی عملکرد شرکت را در پی دارد و بازگشت مناسب سرمایه سرمایه‌گذاران را میسر می­کند (کلاسنس و فان،2002).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2- حاکمیت شرکتی بیش از هر چیز به حیات سالم بنگاه اقتصادی در درازمدت توجه دارد. به این خاطر درصدد می باشد تا منافع سهامداران پیش روی مدیریت سازمان­ها حفاظت به اقدام آورد. واقعیت ورشکستگی شرکت‌های عظیم و معتبر در مدت‌زمان کوتاه از دو پدیده متوالی ناشی شده می باشد: انعکاس اخبار غلط و ارائه گزارش‌های مالی غیر شفاف بازارهای سهام کشورهای صنعتی که به بحران بی­سابقه بدل گشته و درجه اعتماد سرمایه­گذاران به شرکت‌ها را به‌شدت کاهش داده می باشد (گرانت و ویسکونتی، 2006).

3- نظام حاکمیت شرکتی، عملکرد عملیاتی شرکت را بهبود بخشیده و علاوه بر مدیریت مناسب باعث تخصیص بهینه منابع نیز می­گردد که درنهایت به افزایش ثروت می­انجامد (شهریاری،1386).

دلیل دیگر پرداختن به موضوع حاکمیت شرکتی این می باشد که در سال‌های اخیر در ایران، به­گونه خاص در دو سال گذشته به دلیل مشکلاتی که در بازار سرمایه کشور (فارغ از مسائل سیاسی) هست امکان سوءاستفاده سفته­بازان و دارندگان اطلاعات نهایی و بعضی از مدیران شرکت‌ها فراهم‌شده می باشد. پس سازمان بورس اوراق بهادار اقدام به تدوین آیین­نامه اصول حاکمیت شرکتی نموده می باشد.

از سویی دیگر وجود حاکمیت شرکتی مطلوب از آسیب­پذیری بازارهای درحال‌توسعه ازجمله بازار ایران پیش روی بحران­های مالی می­کاهد. همچنین با برقراری عناصری از حاکمیت شرکتی در ساختار اقتصادی کشور می­توان، ابزاری برای کشف و مبارزه با بعضی جرائم اقتصادی ازجمله پول­شویی فراهم نمود. نکته دیگر این می باشد که به نظر می­رسد بتوان با شناخت مفهوم حاکمیت شرکتی و به‌کارگیری اصول و قواعد آن به تدوین و اصلاح قانون تجارت، اصول حسابرسی، قوانین حاکم بر بورس و … کمک نمود. علاوه بر موارد مذکور، آن چیز که که ضرورت مطالعه و پژوهش پیرامون مسئله حاکمیت شرکتی و تأثیر سازوکارهای آن در بالا بردن اعتماد عمومی سهامداران را افزایش می­دهد. روی آوردن گسترده مردم به بورس در سال‌های اخیر و رشد آن در این سال­ها به همراه توسعه فیزیکی آن از طریق راه­­اندازی بورس­های منطقه­ای می باشد که باعث شده عده زیادی از شهروندان در معرض منافع و مخاطرات موجود در بازار و شرکت‌ها قرار گیرند. از طرف دیگر تحقیقات تجربی انجام شده در مورد بحران آسیا نشان می­دهد کشورهایی که از لحاظ استانداردهای حاکمیت شرکتی به‌خصوص ازنظر حقوق سهامداران اقلیت، در سطح پایینی قرارگرفته­اند، دچار بیشترین افت نرخ برابری پول و نزول بازارهای سرمایه شده­اند. پس ایجاد زیرساخت حاکمیت شرکتی می­تواند گامی در جهت سلامت اقتصاد کشور و حفظ حقوق سهامداران به‌گونه ویژه شهروندان به‌گونه عام باشد.

افزایش هزینه سرمایه منجر به کاهش توان رقابتی شرکت در محیط تجاری خواهد گردید. به‌عبارت‌دیگر در دنیای امروز که شرکت‌ها به دنبال کاهش هزینه‌های خود برای باقی ماندن و ادامه فعالیت هستند، افزایش هزینه سرمایه باعث افزایش هزینه‌های شرکت می گردد و به‌تبع آن شرکت توان رقابتی خود را از دست می‌دهد و از صحنه حذف خواهد گردید. نظام حاکمیت شرکتی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سازوکارهای کنترلی و نظارتی می‌تواند عامل مهمی جهت برپایی عدالت گردد. ایجاد و اجرای نظام حاکمیت شرکتی برای کشورهایی که قصد اجرای برنامه‌های خصوصی‌سازی به‌ویژه از طریق انتشار سهام را دارند به‌صورت یک الزام سیاسی و اقتصادی می باشد. اگرچه سطح مالکیت شرکت‌های سهامی بزرگ‌تر در کل جامعه ایران فراگیر نشده می باشد اما واگذاری سهام عدالت و تحقق شعار عدالت محوری در سطح جامعه ضرورت در نظر داشتن‌نظام حاکمیت شرکتی را نشان می‌دهد.

سایت منبع

به دلیل اهمیت موضوع حاکمیت شرکتی پژوهش‌های متعددی در ارتباط با نظام حاکمیت شرکتی، ارزش شرکت، عملکرد و هزینه‌های تأمین مالی در سایر کشورها انجام پذیرفته می باشد و با در نظر داشتن بافت فرهنگی و تفاوت در انتخاب معیارهای پژوهش نتایج متفاوتی نیز حاصل گردیده می باشد. این پژوهش با در نظر داشتن اهمیت جایگاه نظام حاکمیت شرکتی به مطالعه ارتباط بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزینه سرمایه شرکت‌ها پرداخته می باشد.­

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سؤال پژوهش

سؤال اصلی پژوهش حاضر این می باشد که آیا شاخص حاکمیت شرکتی بر روی هزینه سرمایه شرکت‌ها تأثیر دارد؟ به‌عبارت‌دیگر، بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزینه سرمایه شرکت‌ها ارتباط معناداری هست؟

مطالعه ارتباط بین شاخص حاکمیت شرکتی و هزینه سرمایه در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید